Zalajkuj:

Subskrybuj:

PASSO DELLO STELVIO

DLACZEGO MUSISZ TAM POJECHAĆ?

10 stycznia 2015 Przez w kategorii Drogi tagi , , , z 4 oraz 13
Home > Drogi > Passo dello Stelvio

Tym razem mam dla was coś specjalnego. Tekst, który wcześniej publikowałem na stronie teamowej, teraz doczekał się małego szlifu i update, więc ląduje tutaj. Mam nadzieję, że się spodoba. Chodzi o słynne Passo dello Stelvio. Dlaczego musisz tam pojechać?

https://www.flickr.com/photos/absoluteczech/

1. Bo Giro tam było. Nie raz.

Ostatni raz meta etapu była na Passo dello Stelvio w 2013r. Wygrał Belg De Gendt. Skoro nizinni Belgowie potrafią tam wygrać to i Ty dasz jej radę.

W 2014r. warunki jazdy były iście majowe…

Giro d'Italia 2014 stage 16 (c) velonews.competitor.com

2. Bo jest znana nie tylko fanom kolarstwa.

Dziesiąty sezon Top Gear rozpoczął odcinek prezentujący Passo dello Stelvio jako „The Greatest Driving Road In The World”. Panowie są znani powszechnie nie tylko fanom motoryzacji a ich facebookowy profil lubi ponad 15mln osób. Istnieje nawet szansa, że Twój sąsiad wie co to Stelvio.

Top Gear na Stelvio

3. Bo nie jest najwyżej położoną, asfaltową przełęczą w Alpach.

Tak tak – nie jest. Dzięki temu po jej zdobyciu, będziesz mógł postawić sobie większy cel. np. Col de l’Iseran (2770m.n.p.m.)

Col de l'Iseran

4. Bo Passo dello Stelvio jest marzeniem wielu kolarzy.

Fakt niepodważalny.

stelvio

5. Bo widoki są powalające.

6. Bo jego długość, wysokość, średnie nachylenie i ilość zakrętów robi wrażenie.

~25km
~1800m
7,4%
48 zakrętów

7. Bo możesz tam spotkać trenujących prosów.

Scarponi na Stelvio

8. Bo jak Ci się znudzi podjazd od strony Prato – masz alternatywę!

Podjazd od strony Bormio jest jeszcze piękniejszy!

GOPR7093

Wracam tam chętnie za każdym razem. Zawsze jest niesamowicie.

foto w nagłówku: https://www.flickr.com/photos/absoluteczech/

  • kamileq

    Michał, to kiedy tam jedziemy? Gdybyś przejeżdżał przez Wrocław, daj znać, zabiorę się :) A nawet jeśli nie – to również.

    • Ja pewnie jadę w lecie, jak co roku. Ale temat jeszcze jest niepewny – za wcześnie by o tym gadać.

  • mark

    którą stroną podjeżdżać ze względu na ładniejsze widoki ?

    • mark, dla mnie fajniejsza jest strona od Bormio. Jest zdecydowanie bardziej zróżnicowana. Na początku miasteczko, później bogata roślinność i kilka krótkich serpentynek. Następnie wyryte w skale tunele i wązka dolina z pięknymi widokami i wodospadami. Później serpentymy „spaghetti” wyprowadzające na szeroką dolinę z wojenną historią – są tablice informacyjne, zrujnowane budynki i szlaki przerzutowe. Podobno do teraz można tam znaleźć różne artefakty z WW1. Przez tą doline prowadzi długa prosta. Końcówka to kilka stromszych serpentyn. Od strony Prato natomiast jedziemy na początku wzdłuż górskiego potoku, jest kilka galerii. Następnie las i serpentynki a po wyjeździe z lasu wszystkim dobrze znane ze zdjęć Stelvio. To tyle jeśli chodzi o Włochy. Można też podjechać od strony Szwajcarii. Tam jechałem tylko samochodem ale podjazd widokowo jest również pierwszorzędny. Jest dużo bardziej dziko. Nie ma nawet barier ochronnych na zakrętach – jedynie sznureczek :)